10 zgjidhje FANTASTIKE shtëpiake për këto 2 probleme të përditshme




Problemi i pagjumësisë është një çështje shumë shqetësuese – ne të gjithë e dimë atë ndjenjë të rrokullisjejs në shtrat pa mundur të flini. Por çfarë duhet të bëjmë për këtë?

Një çështje tjetër që prek shumë njerëz është thonjtë e brishtë që çahen, thyhen ose zhvishet lehtësisht. Ata mund të jenë të shëmtuar dhe të çojnë në infeksione të dhimbshme.

Për fat të mirë, ka mjete në shtëpi për të lehtësuar të dyja këto çështje pa përdorur ilaçe. Lexo për dhjetë këshilla të mëdha për të zgjidhur këto probleme frustruese:

1) Shtoni sasinë tuaj të magnezit. Hulumtimet kanë treguar se edhe një mangësi e vogël në magnez mund të parandalojë braktisjen e trurit gjatë natës. WebMD rekomandon që të përpiqeni të merrni më shumë magnez nga ushqimi juaj; burime të mira janë zarzavate me gjethe, embrioni i grurit, fara kungulli dhe bajame. Ju gjithashtu mund të merrni shtojca të magnezit, por së pari duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.

2) Eksperimentoni me livandon. Hulumtimet kanë treguar se vaji i livandës mund të inkurajojë gjumin. Ju mund të provoni të spruconi livando të holluar në jastëk tuaj, ose të shtoni disa pika në një banjë të nxehtë para se të flini.

3) Ndryshoni stilin e jetesës. Nuk është e lehtë të thyesh zakone të këqija, por këto mund të jenë faktorët më të rëndësishëm në vështirësinë tuaj për të fjetur. Ju duhet ta fikni televizorin, pasi disa burime të dritës blu mund të pengojnë prodhimin e melatoninës dhe t’ju ndalojë të flini. E njëjta gjë vlen edhe për telefonin dhe laptopin tuaj … në vend të tyre lexoni një libër më mirë. Po kështu, hulumtimet kanë treguar se stërvitja në mëngjes është e lidhur me modelet më të mira të gjumit sesa stërvitja më vonë gjatë ditës ose gjatë natës.

4) Krijoni mjedisin e përsosur për gjum. Kjo do të thotë pastroni dhomën tuaj të gjumit nga çdo gjë apo ide që mund të shkaktojë stres, si rrobe të palara ose fatura për të paguar. WebMD gjithashtu rekomandon që të vishni të njëjtën gjë në shtrat çdo natë (psh pizhamat dhe rroba gjumi). Kjo nënkupton trurin tuaj se është koha e gjumit. Bëni dhomën tuaj sa më të errët që të jetë e mundur dhe përpiquni të zvogëloni zhurmën. Investoni në një dyshek të cilësisë së mië, dhe mbulohuni lehtë.

5) Më në fund, pushoni. Mungesa e gjumit mund të jetë mjaft stresuese dhe kjo mund të krijojë lidhje të pashëndetshme midis të qënit në shtrat dhe ndjenjës së pagjumësisë dhe zgjimit. Rekomandohet që nëse nuk keni gjumë dhe duhet të flini, mos u ndjeni nen presion. Ngrihuni, lexoni një libër dhe relaksohuni. Kthehuni në shtrat kur të ndiheni të lodhur përsëri – thjesht mos u tundoni të ndizni televizprin!

6) Provoni vaj bajame ose kokosi për thonjtë e shëndetshëm. Faqja e Shëndetit rekomandon përzierjen e një lugë çaji vaji bajame me pak lëng limoni dhe masazhimin e saj në duart dhe thonjtë tuaj.Ose mund të fusni gishtat në përzierje për dy minuta. Vaj bajame është i pasur me antioksidantë dhe lëndë ushqyese dhe siguron ushqim për thonjtë tuaj, duke ndihmuar në reduktimin e thyerjeve.

7) Zhyti thonjtë në uthull molle. Ky është një ilaç i zakonshëm në shtëpi – uthulla është plot me ushqyes si kalciumi, hekuri dhe kalium. Perziej pjesët e barabarta =uthull molle dhe ujë, dhe pastaj futini thonjtë tuaj – provoni ta bëni atë për disa minuta çdo ditë.

8) Kujdes me manikyrin e thonjve. WebMD thotë se manikyri në të vërtetë mund të ndihmojë për të mbrojtur thonjtë tuaj nga humbja e lagështisë; megjithatë, duhet të jeni të kujdesshëm që mos të hiqni dhe të përdorni më shumë se një herë në javë, pasi acetoni reagon ashpër në thonjtë tuaj.

9) Përdorni kripën e detit. Sipas Natural Living Ideas, kripa në Detin e Vdekur përmban më shumë se njëzet minerale të cilat janë të mëdha për shëndetin e thonjve. Shpërndani disa lugë kripë në një sasi të vogël të ujit të ngrohtë dhe zhytini thonjtë tuaj për 10 – 15 minuta. Rrisni e përfitimet shëndetsore duke shtuar disa pika vaj hidratues si Vitamina E ose vaj lini, ose shtoni një pikë vaj esencial livando ose limon. Përsëriteni disa herë në javë për thonjtë e fortë dhe të shëndetshëm.

10) Masazhoni thonjtë tuaj me vajin e pemës së çajit. Nëse mendoni se thonjtë tuaj mund të jenë të brishtë për shkak të një infeksioni fungues të thonjve, pema e çajit është një antiseptik i fuqishëm, sipas Top 10 Home Remedies.




Be the first to comment

Leave a Reply