3 vajëra esenciale që parandalojnë alergjitë
Alergjitë shpeshherë janë të dhembshme dhe të padurueshme por në vend që të përdorni medikamente më mirë përdorni ndonjërën nga këto vajëra esenciale.

Këro vajëra dobësojnë inflamacionin, forcojnë sistemin imunitar dhe pastrojnë sinuset e bllokuara.

Vaj Livande

Ky vaj ka veti të forta anti-inflamatore dhe vepron si një antihistamin natyral, kështu që ofron lehtësim dhe dobëson alergjinë.

Mënyra e përdorimit: Kur vëreni simptomat e para të alergjisë, fërkoni me disa pika të vajit të livandës të dy pëllëmbët dhe afroni tek hunda. Merrni frymë thellë. Ju gjithashtu duhet të mbani disa topa pambuku me vaj livando me ju gjatë sezonit të alergjisë.

Vaji Lemoni

Ai mbështet sistemin limfatik dhe kështu ndihmon trupin për të luftuar vështirësitë gjatë frymëmarrjes. Ky vaj forcon sistemin imunitar dhe parandalon rritjen e baktereve. Për të hequr qafe sulmet e alergjisë në ajër, ju duhet ta përhapni atë në shtëpi.

Mënyra e përdorimit: Në një gotë me ujë, shtoni 1-2 pika vaj esencial limoni dhe pini atë për të rregulluar nivelet e hemoglobinës dhe hematrocitit në trup. Për të shkatërruar bakteret në perdet, carshafët, qilimat dhe orenditë, shtoni këtë vaj në detergjentin e pastrimit që zakonisht përdorni.

Vaj Basili

Vetitë anti-inflamatore të vajit thelbësor të basilit në mënyrë efektive luftojnë kundër alergjive dhe shkatërrojnë bakteret dhe viruset. Ky vaj gjithashtu trajton dhimbjet, lodhjen dhe inflamacionet. Vetitë e fuqishme antimikrobike shkatërrojnë bakteret dhe mykun që shkaktojnë astmën.

Korrigjimi i naftës Basil:

Për të zbutur inflamacionin, shtoni 1 pikë vaj basil në ushqimin tuaj, si supë, ose salcë sallate. Për të rritur sistemin imunitar, aplikoni atë të holluar me pjesë të barabarta të vajit të kokosit në gjoks, në pjesën e prapme të qafës dhe në dy anët e ballit.
Be the first to comment

Leave a Reply