8 Arsyet e rënies së flokëve tek gratë dhe mënyrat e trajtimit
Këtu janë shkaqet më të zakonshme të humbjes së flokëve:

1. Tiroide e ulët
Ky lloj humbjeje e përgjithshme e flokëve do të ngadalësohet ose do të ndalet pasi nivelet e hormoneve të jenë stabilizuar. Por ndonjëherë problemi vazhdon edhe pas trajtimit, sidomos nëse merrni një hormon sintetik që shpesh përdoret për të trajtuar hipotiroidizmin. Humbja e tepërt ose e zgjatur e flokëve është një efekt anësor i njohur i këtij ilaçi. Ndonjëherë mangësi të tilla si seleni ose zink janë një arsye për funksion të ulët të tiroides, ose ju mund të keni tiroide autoimmune.

2. Mungesë hekuri
Matni nivelet tuaja ferrite, treguesi më i ndjeshëm i hekurit në trup. Ju keni nevojë për një minimum prej 40 për të rritur flokët e rinj dhe një gamë e shëndetshme është 70-80. Sigurohuni që të merrni dozën tuaj të përditshme të hekurit nga mishi i kuq i ushqyer me bar dhe zarzavate. Shto në dietën tuaj ushqime të pasura me proteina, të tilla si mish, sojë, vezë, djathë (sidomos parmesan), peshk (cod, sardelet).

3. Alopecia androgjenike
Modeli tipik për humbjen e flokëve është një pjesë e zgjerimit ose hollim i dukshëm i flokëve, veçanërisht në pjesën e mesme të përparme kokës. Shenjat dhe simptomat tipike janë cysts ovarian, perioda të parregullta, shtim në peshë, probleme të sheqerit në gjak, infertilitet dhe humbje të flokëve. Nëse ndryshimi i ushqimit dhe planit të plotësimit nuk rezulton me më shumë flokë mbi kokën tuaj, atëherë diskutoni me mjekun tuaj nëse minoxidil mund të jetë një ide e mirë.

4. Proteina jo të mjaftueshme
Nëse nuk merrni proteina të mjaftueshme në dietën tuaj, trupi juaj mund të hyjë në regjimin e urisë dhe të ndal rritjen e flokëve. Hani proteina nga peshqit, mishi, vezët dhe quinoa.

5. Teprica apo mungesa e vitaminës A
Sasia totale e vitaminës A duhet të jetë jo më shumë se 5,000 Njësi Ndërkombëtare (IU) në ditë. Kur të hiqni tepricën apo të rrisni nivelin e ulët të vitaminës A, flokët tuaj duhet të rriten përsëri normalisht.

6. Hormonet e stresit – nga stresi fizik ose emocional
Çdo lloj traume fizike ose emocionale mund të shkaktojë humbje peshe, çrregullime të të ngrënit, aksident me makinë, sëmundje, martesë të trazuar, fëmijë të sëmurë. Flokët rriten në një cikël të programuar që përfshin një fazë të rritjes, fazën e pushimit dhe fazën e zgjatjes. Nëse zhdukni stresin, efekti telogjen zakonisht pastrohet në tre deri në gjashtë muaj, ndërsa trupi juaj rimëkëmbet.

7. Lëvizja e hormoneve
Mbani nivelin e hormoneve sa më të qëndrueshme duke zbutur stresin.

8. Menopauza
Nëse jeni mbi dyzetat, bisedoni me mjekun tuaj nëse estrogjeni bioidentical mund të jetë e duhura për ju. Ju duhet të ndiqni një gjinekolog për t’u siguruar që ju të qëndroni të sigurt dhe të mos zhvilloni efekte anësore, siç janë mpiksjet e gjakut, kanceri, apo sëmundjet e zemrës.

Pyetni mjekun tuaj për analizat e gjakut, duke përfshirë këto: Nëse jeni anemik, nëse keni mungesë hekuri, matni hormonin stimulues tiroide (TSH), T3, T4. Kortisoli, ideal është një matje 4-pikësh në urine. Matni insulinën.

Sigurohuni që të merrni yndyrë nga avokado, fara liri dhe arra. Shto 5 deri në 7 arra për të marrë selenin për nevojat e tiroides. Konsumoni oriz ngjyrë kafe ose të zezë, fasule me oriz të zi dhe tortilla, çokollata pa gluten, janë një mënyrë e mirë për të marrë proteina të plota në dietën tuaj dhe për të mbajtur flokët në kokë.
Be the first to comment

Leave a Reply