9 Mënyrat efektive për të hequr lythat me mjete natyrore dhe pa lënë shenja!
Lythat janë zhvillime të pakëndshme që shfaqen në lëkurë dhe zakonisht shkaktohen nga sëmundjet popullore. Në mënyrë tipike ato shfaqen tek krahët, duart, gishtat, këmbët ose zonën rreth qafës. Ka disa situata ku lythat shfaqen në organet gjenitale, ku është jashtëzakonisht e vështirë për t’u eliminuar. Ka disa kura të rregullta që mund të ndihmojnë në shërimin e lythateve.

1. Si rezultat i vetive antivirale, hudhra konsiderohet si një nga ilacet më të thjeshta dhe më të mira në shtëpi kundër lythave. Merrni një thelpi hudhër të freskët. Shtype atë dhe aplikoje ne lyth. Disa individë mbulojnë lythin me mish derri para se të aplikojne hudhër. Bëjeni kete proces për disa ditë.

2. Një tjetër ilac natyror efektiv është Aloe Vera e cila ndihmon në eliminimin e lythave.Është e rëndësishme që të aplikohet në lëkurë vazhdimisht.

3. Fërkoni lythat me patate të prera të freskëta disa herë në ditë. Ju mund të përdorni qepë të prera të freskëta në vend te tyre. Patatet dhe qepët ndihmojne ne eleminimin e lythave.

4. Nje teknikë tjeter më e popullarizuar për heqjen e lytheve eshte dhe perdorimi i lekures se bananes. Masazhojini lythat me te dy ose tre herë në ditë. Ju do të keni të njëjtat rezultate si me patatet e prera.

5. Lythat do të ulen ndjeshëm pas një jave nese perdorni nje top pambuku te lyer me veze,duke i masazhuar lehte ato 2-3 here ne dite.Ju duhet të vazhdoni me trajtimin derisa të zhduken plotesisht. Do tju duhen 3-4 javë.

6. Ju mund të përdorni lëng luleradhiqeje kundër lythave duke i lyer ato vazhdimisht.

7. Ju mund të përdorni lëng fiku për të hequr lythat. Ju duhet të lagni vendin për disa ditë, Bëje këtë për 2 – 3 ditë dhe të hiqni shenjën. Pastroni vendin dhe lyejeni përsëri. Bëni këtë metodë derisa të zhduket.

8. Propolisi mund të shkatërrojë lythat sepse vepron në rrënjën e tyre. Shkatërroni disa gjethe të basilës dhe fshijini drejtpërsëdrejti në lythat. Ju mund të aplikoni lë të drejtpërdrejtë ose ju mund ta mbeshtillni.

9. Shtypni disa gjethe të borzilokut dhe vendosini drejtpërsëdrejti në lythat. Ju mund të aplikoni direkt ose ju mund të vendosni fasho

Mos harroni të ndani me miqtë dhe familjen tuaj në Facebook, pasi që mund t’i ndihmoni dikujt në nevojë!
Be the first to comment

Leave a Reply