A e dini pse gratë kanë dëshirë të madhe të ushqehen me tranguj turshi kur ato janë shtatzëna?
Arsyet për dëshirë për ushqime të caktuara në shtatzëni mund të jenë të ndryshme – hormonet, ndjesitë e rritura të përtypjes dhe shijes, por edhe nevoja për futje shtesë të kalorive dhe të ushqyerit.

Ushqimi që natyrisht është acid ose excreted stimulon metabolizmin, thonë ekspertët gjermanë. Gjithashtu përmban shumë vitamina C që ndihmon trupin të thithë kalcium dhe stimulon rritjen e kockave – gjë që është veçanërisht e rëndësishme gjatë shtatzënisë.
Dëshira për ndonjë ushqim mund të jetë një mënyrë për trupin të thotë se ushqimi është i mirë për atë person. Disa ushqime ushqyese si Haringi gjithashtu stimulojnë prodhimin e serotoninës neurotransmetues – një stimulator natyror i humorit, transmeton lajmi.net.
Ende ka disa arsye pse gratë shtatzëna po kërkojnë ushqim të caktuar?
Arsyet dëshirat për ushqime të caktuara gjatë shtatzënisë mund të jenë të ndryshme – hormonet, shqisat zgjeruar të erës dhe shijes, por edhe nevojën për futje shtesë të kalorive dhe ushqyesve.
E gjithë kjo nuk është e çuditshme, sepse në nëntë muajt e shtatzënisë trupi i nënës punon me “orarë” të plotë. Universiteti i Connecticut amerikan bëri një studim që ka gjetur se në faza të ndryshme të ndryshimeve të shtatzënisë dhe dëshirave që lidhen me ushqimin.
Mungesa e të ushqyerit
Në shtatzëni ndodh që gratë adhurojnë mishi, por bëhet vegjetariane ose për ushqimet e tyre të preferuar papritmas bëhet shije e padurueshme. Ndërsa ushqime të hidhura dhe shije të fortë pështirë në tremujorin e parë, dëshira për rritje të ushqimeve të kripura dhe i lagësht në tremujorin e dytë dhe të tretë.
Kjo nuk është plotësisht e qartë pse preferenca për ushqime të caktuara gjatë shtatzënisë kanë ndryshuar, por supozohet se trupi duket për ushqime të kripura, si patatina, për shkak se ajo është e pasur me natrium, e cila është e nevojshme për të kompensuar volumin më të lartë të gjakut (deri në 50 për qind më shumë). Një nga arsyet për dëshirën për ushqim mund të jetë një deficit specifik ushqyese.
Nëse një grua shtatzënë ka një dëshirë të fortë për çokollatë, mund të ketë mungesë të karbohidrateve, ndërsa nevoja për akullore mund të nënkuptojë mungesë të karbohidrateve poashtu, por edhe proteina. Pak acidet folik mund të kenë nevojë për perime të gjelbra, dhe mungesa e vitaminës B krijon një dëshirë për birrë. Preferenca e mishit mund të jetë gjithashtu një përgjigje ndaj rritjes së nevojës për proteina dhe hekur.
Alternativa të shëndetshme
Dëshira për kripë dhe acid, për shembull, kastravec të përmendur, mund të paralajmërojë për nevojën për natriumi dhe kaliumi. Hekuri është jashtëzakonisht i rëndësishëm në shtatzëni sepse ndihmon në transmetimin e oksigjenit tek qelizat dhe është pjesë e indeve të muskujve dhe ndihmon në rregullimin e rritjes së qelizave.
Çokollata e errët është një zgjedhje më e mirë se e zakonshme, sepse përmban antioksidantë.
Be the first to comment

Leave a Reply