Asgjë nuk ndryshon në Rusi: Putin president, Medvedev kryeministër
Vladimir Putin betohet dhe merr mandatin e tij të katërt si president i Rusisë, pas fitores në zgjedhjet e marsit.

Gjithashtu ka propozuar Dmitry Medvedev si kryeministër. Do të jetë parlamenti i cili do të konfirmojë medvedev në krye të qeverisë ruse

Ceremonia e inagurimit u parashikua të ishte më modeste se ajo e vitit 2012

Mediat ruse kanë publikuar pamje teksa Vladimir Putin bëhet gati për ceremoninë në Kremlin.

Kujtojmë se Vladimir Putin ka qenë në pushtet për 18 vite, qoftë si president ose kryeministër i Rusisë. Kundërshtarët e tij e kanë krahasuar qeverisjen e tij me sundimin e një cari apo perandori.
Be the first to comment

Leave a Reply