Basha: Vendi buzë greminës. PD, aksion politik kundër krimit
Kryetari i PD, Lulzim Basha ka drejtuar këtë të hënë mbledhjen e grupit parlamentar demokrat, në fokus të së cilës ka qenë raporti i OSBE-ODIHR për zgjedhjet.

Në përfundim të mbledhjes, duke cituar raportin në fjalë, Basha ka përsëritur akuzat ndaj qeverisë për lidhje me krimin e organizuar.

“Raporti i OSBE/ODIHR-it e thotë qartë. Blerja, dhunimi dhe tjetërsimi i votës nga Rama dhe Partisë Socialiste u bë falë parave të pista të krimit dhe ndihmës së bandave kriminale”, ka deklaruar Basha.

Pak orë nga deklaratat e ambasadorit amerikan Donald Lu, që më herët gjatë ditës kritikoi strukturat e shtetit për dështim në luftën ndaj kriminalitetit, Basha ka theksuar se shqiptarët e kanë të qartë që qeveria është e blerë.

“Sepse kur përdoren lekët e kriminelëve për të ardhur në pushtet, shteti do të jetë krah kriminelëve dhe jo qytetarëve”, ka thënë Basha.

Në këto kushte, “kur vendi ndodhet pranë greminës”, Basha ka njoftuar përgatitjen e një plani nga PD, për të nisur një një luftë që sipas kreut të opozitës do të ketë një përfundim: “mposhtjen e krimit të organizuar”.

“T’i kërkosh Edi Ramës të luftojë krimin e organizuar është njësoj si t’i thuash të luftojë vetëveten. T’i japim vendit zgjidhjen e kësaj gjendjeje duke larguar kartelin krim-politikë”, ka shtuar Basha.
Be the first to comment

Leave a Reply