Dhjetë filma që do të thyejnë zemrën tuaj
Ka filma që mund të prekin zemrat e kujtdo, pavarësisht nga mosha apo gjinia.

Filmi që lë një ndikim afatgjatë tek ju,  bën që ju të ndryshoni perceptimin tuaj të jetës dhe ju zgjon dëshirën për të qenë një person më i mirë.

Bright Side së fundmi mblodhëm një listë me 10 filma të fuqishëm dhe frymëzues me mësime të rëndësishme për jetën.

The Bridges of Madison County

Ky film tregon një histori të dashurisë së pasionuar midis Francescas, një shtëpiake të bllokuar në një jetë humorale dhe Robertit, një fotograf që ka ardhur në qytetin Madison për të xhiruar një ese fotografike për ‘National Geographic’. Ky film, regjisor i të cilit është Clint Eastwood, është një romancë klasike që ju bën të qani pasi ta shikoni.

Hachi: A Dog’s Tale

Bazuar në historinë e vërtetë të një qeni besnik ‘Akita Inu’, ky film ka një nga historitë më imponuese në historinë e kinemasë. Një lidhje e dashurisë dhe besnikërisë bashkohet me këtë qen dhe pronarin e saj. Ata u takuan rastësisht, dhe tani jeta e tyre është e pandashme. Çdo ditë Hachiko pret kthimin e shokut të tij në stacionin e trenit, derisa një ditë një tragjedi përgjithmonë ndryshon jetën e Hachit, por jo përkushtimin dhe dashurinë e tij.

“The Fault on our stars” është bazuar në bestsellerin e John Green me të njëjtin emër. Hazel Grace, një vajzë 16 vjeçare me një formë agresive të kancerit IV të fazës IV, kalon pjesën më të madhe të kohës në shtëpi duke lexuar librin e saj të preferuar. Nëna e Hazel e dërgon atë në një grup mbështetës ku takon një djalë të jashtëzakonshëm dhe optimist me emrin Augustus, i cili ka qenë në reanimacion për më shumë se një vit. Menjëherë të tërhequr nga njëri-tjetrin, ata fillojnë një marrëdhënie.

The Pursuit of Happyness

Ky film u frymëzua nga historia e vërtetë e Chris Gardner, një shitës i San Franciskos. Chris ka investuar të gjithë kursimet e jetës në një pajisje që ai nuk mund ta shesë. Gruaja e lë atë dhe ai e humb shtëpinë. I detyruar të jetojë në rrugë, Chris po përpiqet të rrisë djalin e tij të vogël. Ky është një film i mrekullueshëm që na mëson të mos humbim kurrë besimin.

Up

Shumë mendojnë se ky është një film i animuar argëtues për fëmijë, dhe është. Por është gjithashtu një histori dashurie prekëse, tragjike, por plot shpresë. Një i ri, Carl Fredrickson takon një vajzë me emrin Ellie, dhe ata menjëherë bëhen miq. Vite më vonë, Carl martohet me Ellien dhe së bashku ata ëndërrojnë të udhëtojnë së bashku në Parajsë dhe ndërtimin e një shtëpie atje. Nuk do të të tregojmë se çfarë do të ndodhë më pas, por nëse vendosni ta shikoni këtë film, jeni të bindur që do të lotoni.

One Day

Emma dhe Dexter takohen më 15 korrik, natën e diplomimit të tyre universitar dhe bëhen miq. Emma është një vajzë që punon dhe ëndërron të bëhet shkrimtare. Dexter është një model i pasur. Për 20 vitet e ardhshme, të dy ribashkohen më 15 korrik për të ndarë ëndrrat e tyre dhe për të parë se ku janë – derisa zbulojnë se ato që ata po kërkonin kanë qenë atje për të gjithë.

My Life Without Me

Ann është një nënë 23 vjeçare e cila jeton në një rimorkio të ngushtë në kopshtin e nënës së saj me dy fëmijët e saj dhe bashkëshortin. Jeta e Annit merr një kthesë dramatike kur mjeku i saj i thotë asaj se ajo ka vetëm dy muaj për të jetuar. Ajo vendos të mbajë këtë sekret nga të gjithë, dhe ajo liston dhjetë gjëra që ajo është e vendosur të bëjë përpara se të vdes.

The Impossible

Maria, Henri, dhe tre fëmijët e tyre udhëtojnë në Tajlandë për Krishtlindje. Ata shijojnë pushimet e tyre të përsosura të parajsës derisa një cunami i shkatërron ato. Tani të gjithë duhet të luftojnë për të mbijetuar dhe për të gjetur njëri-tjetrin. Ky film bazohet në përvojën e María Belon dhe familjes së saj në cunamin e Oqeanit Indian, në vitin 2004.

Life Is Beautiful

Dashuria e vërtetë kërkon sakrificë, dhe “Life is beautiful” e portretizon atë mesazh në një mënyrë vërtet të paharruar. Kjo është historia e një babai që përdor imagjinatën e tij për të strehuar djalin e tij nga tmerret e luftës dhe për t’i treguar atij se jeta është e bukur pa marrë parasysh se çfarë ndodh. Ky është një nga ata filma të fuqishëm dhe madhështorë që qëndrojnë përgjithmonë me ju.

Million Dollar Baby

Frankie Dunn është një trajner i boksit që arrin fundin e karrierës së tij. Maggie Fitzgerald është një kameriere 31-vjeçare që vendos të ndjekë ëndrrën e saj për t’u bërë boksiere. Dunn refuzon të trajnojë Maggien, pasi ai beson se boksi nuk është për gratë. Por pas shumë këmbënguljeve, Maggie merr Frankien për ta trajnuar atë, dhe të dy formojnë një lidhje të ngushtë që do t’i ndryshojë në mënyrë të pakthyeshme të dy. /Telegrafi/
Be the first to comment

Leave a Reply