Gjashtëmbëdhjetë produktet e shpikura në vitin 2018 që e bëjnë jetën e femrave më të lehtë
Në të kaluarën, të gjitha produktet e prodhuara për femrat kanë pasur diçka të përbashkët: ngjyrën e trëndafilit.

Por një sondazh kohëve të fundit tregoi rezultate të papritura: gratë aktualisht kanë më shumë gjasa të blejnë pajisje teknologjike sesa burrat!

Sot, prodhuesit e veglave kanë filluar të zhvillojnë pajisje veçanërisht për gratë dhe po i kushtojnë më shumë vëmendje asaj që ato vërtet dëshirojnë.

Bright Side ka mbledhur 16 artikuj që çdo grua moderne do të donte t’i posedonte.

1. Një iPhone me goditje elektrike

Për të mbrojtur veten, një grua mund të mësojë disa teknika të vetë-mbrojtjes, por do të duhet shumë kohë dhe përpjekje. Në ditët e sotme ka mënyra më të lehta për të mbrojtur veten si për shembull një iPhone që e kthen pajisjen tuaj të lëvizshme në një goditje elektrike. Kjo gjë nuk është shaka! Ky rast mund të shpëtojë jo vetëm telefonin tuaj, por mund të shpëtojë edhe jetën tuaj. Ajo mund t’ju mbrojë nga sulmet, qentë të tërbuar, sulmet në rrugë ose thjesht ju ndihmon për të trembur armikun tuaj dhe ta mbani atë sa më larg.

2. Një brez i mbështetjes së gjirit

Për të ruajtur elasticitetin e gjinjve gjatë vrapimit, stërvitjeve, seancave të ndryshme dhe aktivitetit të përgjithshëm, gjoksi duhet të mbahet ngushtë. Vetëm për këtë qëllim, brezi i mbështetjes së gjirit ‘Yowband’ është zhvilluar për të parandaluar gjinjtë e të gjitha madhësive nga lëvizja e tepruar vertikale dhe laterale gjatë çdo aktiviteti sportiv, duke lejuar gratë të përqendrohen në kryerjen në maksimum të aktivitetit të tyre.

3. Litar i zgjuar

Për të bërë stërvitje kardiake më të mençur dhe pak më shumë argëtim, mund të përdorni litarin e zgjuar që numëron hedhjet dhe minutat sa ju djegni kalori gjatë trajnimit të intervalit. Ai madje tregon të dhënat në mes të ajrit! Për të monitoruar dhe analizuar rezultatet tuaja, litari mund të sinkronizohet me një telefon celular ose ‘smartwatch’ nëpërmjet ‘Bluetooth’.

4. Trajnuesi i Muskujve për fytyrë

Po, ne jemi dakord me ju, kjo pajisje duket super qesharake! Por zhvilluesit e saj na sigurojnë se do të mbajnë lëkurën më të re duke tonifikuar muskujt e fytyrës. Për të hequr qafe rrudhat dhe buzëqeshjet, duhet ta përsërisni këtë ushtrim të thjeshtë dy herë në ditë. Ndërsa e mbani pajisjen në gojën tuaj, rrihni ritmin me kokën tuaj për 30 sekonda. Kjo është e gjitha!

5. Një aplikacion i zgjuar

Vitali ‘Smart Bra’ nuk mbështet vetëm gjinjtë, por gjithashtu përcjell qëndrimin e gruas, frymëmarrjen dhe ndryshueshmërinë e shkallës së zemrës (HRV). Kur zbulohet ndonjë çekuilibër, treguesit e stresit lëshojnë dridhje të butë për të na kujtuar se ne duhet të ndalemi dhe të marrim frymë thellë. Të gjitha të dhënat shëndetësore të marra gjatë gjithë ditës grumbullohen në aplikacionin Vitali për të dyja programet e telefonëve: IOS dhe Android.

6. Një kafshë jastëk

Nëse doni kafshë, por nuk mund të keni një kafshë, Qoobo është e përkryer për ju! Është një jastëk robotik që ngroh zemrat e njerëzve ashtu siç bëjnë kafshët. Kur e godisni, bishti i saj bie lehtë dhe kur e fshini, luan me lëvizje. Një “terapi bishti” e tillë ju çliron dhe ju jep një ndjenjë rehatie.

7. Një skaner i saktë për kaloritë

‘CaloRieco’ është një pajisje që mund t’ju ndihmojë të matni kaloritë së bashku me tri lëndë ushqyese kryesore në ngrënie përpara se të hahet. Është zhvilluar për pacientët diabetikë, por mund të jetë jashtëzakonisht e dobishme edhe për dietarët. Llogaritja e kalorive që përdoren për të marrë kohë dhe shumica e aplikacioneve për numërimin e kalorive nuk janë mjaft të sakta. Metoda e analizës së ‘CaloRieco’ përdor raporte afër rrezeve infra të kuqe për të ndihmuar në shpejtësinë e matjes së kalorive me saktësi të lartë që pranohet nga shumë ekspertë.

8. Drita automatike në çantë

Çdo grua që mban një çantë e di se nganjëherë është e pamundur që në fakt të gjesh atë që ke nevojë atje. Për këtë arsye, inxhinierët gjermanë zhvilluan dritën automatike SOI, madje edhe në çantën më të vogël. Ju nuk keni nevojë të shtyni ndonjë buton ose ndërprerës pasi sensori i saj shfrytëzon fushat e energjisë nga dora juaj për të aktivizuar dritën për 10 sekonda para se ta fikni automatikisht.

9. Një rrip gjumi

Nëse keni probleme me gjumin, ‘IBand +’ është e përkryer për ju! Është një rrip i zhvilluar për të monitoruar gjumin e një nate, për të sjellë ëndrra të mira dhe për të siguruar pushim të natyrshëm. Si rezultat, ajo ndihmon për të mbajtur trurin dhe trupin tuaj të shëndetshëm dhe gjithmonë të zgjon të freskuar dhe në kohën e përsosur.

10. Një maskë gjumi

Kjo maskë speciale e fjetjes me teknologji të anulimit të zhurmës ndalon gërhitjen e partnerit tuaj dhe ju siguron një natë të qetë. Për më tepër, ajo siguron që të gjithë rreth jush mund të kenë një natë të qetë.

11. Ky skaner trupi 3D

Shumë shpesh, gratë braktisin trajnimin kur nuk shohin ndonjë rezultat nga puna. ‘Shapescale’ ju lejon të shihni ndryshimet e vogla që ju nuk mund t’i monitoroni më parë! Kjo pajisje ju ndihmon për të vendosur qëllimet e fitnesit dhe për të vizualizuar progresin tuaj nëpërmjet skanimit të trupit 3D. Modelet 3D fotorealiste të aplikacionit të formës suaj të tashme dhe të së kaluarës japin një vështrim vizual të rezultateve tuaja nga çdo kënd!

12. Një jastëk udhëtimi me një regjim të masazhit dhe ngrohjes

‘VascoPillow’ është projektuar veçanërisht për fletushka të shpeshta për të lehtësuar dhimbjen e tyre dhe për të kthyer udhëtimet e tyre në një përvojë të lumtur. Është bërë nga materiali i butë i testuar nga dermatologu dhe ka modele të ngrohjes së masazhit. Masazhi i butë zvogëlon nivelet e kortizolit. Dhe sistemi i ngrohjes përmirëson qarkullimin e gjakut dhe heq dhimbjet e kokës. Me këtë jastëk, ju do të arrini në destinacionin tuaj të ëndrrave tërësisht të rifreskuar!

13. Turi i zgjuar

Me ‘Ember Travel Mug’ ju mund të vendosni një temperaturë të rehatshme në mënyrë që pija juaj t’ju shijojë përsosur për gllënjkën e fundit! Aplikacioni “smartphone” Ember ju lejon të ruani cilësime të ndryshme të temperaturës për pije të ndryshme dhe do t’ju njoftojnë pasi pija juaj të ketë arritur gjendjen e dëshiruar.

14. Një printer palëpetash

Arti i zbukuruar është një mënyrë e mirë për të shtuar zbavitjen në mëngjesin tuaj dhe të argëtojë fëmijët tuaj. Për këtë qëllim, një inxhinier norvegjez, Miguel Valenzuela, krijoi ‘PancakeBot’, pajisjen e parë të aftë për shtypjen e palëpetave (pallaçinkave) me predha të shpërndara drejtpërdrejt në një tigan. Përdoruesit mund të ngarkojnë me dizajne dhe karamele me anë të kartës SD ose madje të bëjnë vetë dizajnet e tyre me softuerin e përfshirë.

15. Çorapja e zgjuar e foshnjës

Ne nuk jemi të sigurt se sa prej jush janë nëna, por nëse jeni, e dimë se jeni vazhdimisht të shqetësuara për shëndetin e fëmijës tuaj. ‘Smart Sock 2’ shërben si një ndihmës i madh për të monitoruar nivelin e zemrës së fëmijës, temperaturën, nivelin e oksigjenit dhe cilësinë e gjumit. Të gjitha të dhënat transferohen në një ‘smartphone’ nëpërmjet aplikacionit të ri, i projektuar posaçërisht për t’ju njoftuar në rast të ndonjë zhbalancimi.

16. Një robot për kujdesin ndaj fëmijëve

Ky robot u zhvillua nga ‘Panasonic’ si një “shok edukativ” për të ndihmuar prindërit të rrisin fëmijët e tyre. ‘Cocotto’, një android me formë të topit, do t’u tregojë fëmijëve tuaj të përgjumur të shkojnë në shtrat, të këndojnë ose të bisedojnë me ta. Jo vetëm që është një vegël për kujdesin e fëmijëve për prindërit, por gjithashtu shërben si mik për të vegjlit!
Be the first to comment

Leave a Reply