Gruaja e parë me ngjyrë kandidate për guvernatore e SHBA
Një ish-ligjvënëse e Gjeorgjisë dhe shkrimtare ka ndërmarrë një hap të madh për tu bërë guvernatorja e parë afrikano-amerikane e SHBA.

Stacey Abrams në fitoi Partinë Demokratike të martën, duke u thënë votuesve se përpjekjet për të “kthyer” republikanët në demokratë kishin dështuar më parë.

Një demokrat nuk është zgjedhur guvernator i shtetit të kuq që nga viti 2003.

Sipas mediave të huaja, përcjell oranews.tv, 44-vjeçarja do të përballet me një kandidat republikan në garën që do zhvillohet në nëntor.

Nëse zgjidhet në shtetin thellësisht konservator, Abrams do të bëhej gruaja e parë dhe personi i parë nga një pakicë etnike që do të udhëheqë shtetin jugor.
Be the first to comment

Leave a Reply