Ilaçi TRADICIONAL i Gjysheve tona, Ja SHERIMI për azmën, bronkitin, kollën dhe sëmundjet e mushkërive
Shumë njerëz janë diagnostikuar me sëmundje të ndryshme të mushkërive ose çrregullime si azma, bronkiti, dhe lloje të ndryshme të kollës

Infeksionet, alergjitë dhe pirja e duhanit mund të shkaktojnë një lloj të caktuar të sëmundjeve të mushkërive. Në këtë artikull ne japim një recetë për një ilaç popullor tradicional që do t’ju ndihmojë të trajtoni ndonjë problem me mushkëritë tuaja, sidomos azmën, si bronkiale dhe kardiake.

Në të kaluarën, gjyshet tona kanë përgatitur këtë ilaç natyral për të trajtuar kushtet shëndetësore të këtij lloji, dhe ata që e kanë provuar tashmë konfirmojnë se gjyshërit tanë kishin të drejtë në lidhje me fuqinë e madhe shëruese.

Përbërësit:

1.5kg qepë të kuqe
1.5 kg sheqer kaf (ose 2 filxhan shurup panje)
2 limon të mesëm
1,5 l ujë
7 lug gjelle mjalt

Përgatitja:

Vendoseni shurupin e pastër të pemës në një tigan të madh dhe parangrohni në një nxehtësi të mesme (Nëse jeni duke përdorur sheqer kafe – merrni një tigan të madh dhe nxehni sheqerin ngjyrë kafe në një nxehtësi të mesme deri sa te marri ngjyre të errët). Pastaj, shtoni qepë të prerë me feta, i gatuani për disa minuta, e pastaj shtoni ujin.

Vendosim përzierjen në një nxehtësi të mesatare deri sa uji të shterojë me një të tretën. E lemë të ftohtë. Ndërkohë që e ftohim, shtrydhni limonat, dhe e lini lëngun mënjanë. Shto mjaltin dhe lëngun e limonit në përzierje, dhe llokoçisni mirë. E le përzierjen të rri gjatë natës dhe në mëngjes kullojeni lëngun dhe hidheni në një shishe qelqi për ta ruajtur.

Si ta konsumoni atë:

Merrni një lugë gjelle para çdo vakti. Pasi ta përfundoni, bëni tjetër.
Përsëriteni trajtimin derisa mushkëritë tuaja të përmirësohen.
Fëmijët duhet të marrin një lugë çaji të ilaçit para çdo vakti.
Be the first to comment

Leave a Reply