Ish-Lideri i Katalonas para gjykatës në Gjermani
Arrestimi i Carles Puigdemont

Ish-lideri i Katalonisë, Carles Puigdemont do të paraqitet sot para gjykatës në Gjermani, ndërkohë që Spanja po kërkon ekstradimin e tij, pas një nate protestash, në të cilat dhjetëra persona u lënduan për përleshjet me policinë.

Carles Puigdemont është arrestuar në shtetin verior të Gjermanisë, Schleswig Holstein të dielën, pas pesë muaj qëndrimi në mërgim të vetëshpallur në Belgjikë, pas largimit nga Spanja ku përballet me akuzat për rebelim dhe mosbindje, për çfarë mund të dënohet me 25 vjet burg.
Be the first to comment

Leave a Reply