Ish lojtari i Barcelonës lidhje me kartelet e drogës ?!
Kapiteni i kombëtares të Meksikës Rafa Márquez ka mohuar akuzat amerikane se ai ka lidhje me një kartel droge.

Z. Marquez tha se do të bashkëpunojë me hetimet dhe ka bërë një deklaratë vullnetare për avokatin e Meksikës.

Ai ishte një nga 21 vetë dhe 42 organizata të veçuara nga departamenti i thesarit amerikan për sanksione.

Të gjithë janë akuzuar për lidhje me trafikantin e dyshuar të drogës Raul Flores Hernandez.

SHBA pretendon se Z. Márquez ka vepruar si “person i parë” për Z. Hernández përmes shkollës së tij të futbollit dhe disa shitoreve shëndetësore dhe sportive.

Këngëtarja meksikane Julio César Álvarez është gjithashtu në listë.

Në një deklaratë, departamenti i thesarit amerikan tha se organizatat dhe individët e theksuar kishin “marrëdhënie të gjatë me Flores Hernandezin … vepronin si persona të parë për të dhe DTO e tij [organizata e trafikimit të drogës] dhe mbajtën pasuritë në emër të tyre”.

Deklarata tha se vendimi nënkuptonte që çdo pasuri e tyre nën juridiksionin e SH.B.A.-së ose të kontrolluar nga njerëz në SHBA do të ngrihej.

Z. Álvarez hodhi poshtë pretendimet kundër tij dhe gjithashtu mbrojti z. Marquez.

“Ai ka një nga karrierat më të gjata në futboll,” tha ai në një postim në Facebook. “A mendoni me të vërtetë se do të duhet të bëjë diçka të tillë?”

Z. Márquez, 38, ka përfaqësuar Meksikën në katër Kupat e Botës dhe fitoi më shumë se 140 kapele ndërkombëtare në dy dekada me anën kombëtare.

Pasi luajti për klubet evropiane, Monako dhe Barcelona, ku ai fitoi dy herë Ligën e Spanjës dhe dy herë Ligën e Kampionëve, mbrojtësi u kthye në Meksikë në vitin 2015 për t’u ribashkuar me klubin e tij të parë Atlas, ku ai mbetet kapiten. /BBC/
Be the first to comment

Leave a Reply