Kur janë zgjedhjet gjermane 2017 dhe a do të qëndrojnë Angela Merkel në pushtet?
Gjermania voton muajin e ardhshëm në të fundit në një seri zgjedhjesh në vendet kryesore perëndimore. Sondazhet parashikojnë një fitore të lehtë për Angela Merkel, e cila po përpiqet të sigurojë një mandat historik të katërt si kancelare. Por fitoreve e të huajve politikan si Donald Trump në SHBA dhe Emmanuel Macron në Francë, votimi i Britanisë për t’u larguar nga BE dhe Theresa May u ngjit në pushtet në Britani më pak se një vit më vonë, asgjë nuk mund të merret si e sigurtë.

Presidenti francez Emmanuel Macron, kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti i SHBA Donald Trump gjatë G20 2017

Kur mbahen zgjedhjet gjermane 2017?

Zgjedhjet gjermane gjithmonë mbahen të dielën dhe këtë vit vendi voton më 24 shtator. Sondazhet e daljes janë të shpejta dhe shumë të sakta dhe ne duhet të kemi një ide mjaft të qartë se kush ka fituar pas përfundimit të votimit. Por biznesi i ndërtimit të koalicionit mund të zgjasë shumë dhe mund të jetë me javë apo edhe muaj para se të formohet një qeveri e re.

Si funksionon sistemi zgjedhor gjerman?

Gjermania ka një sistem parlamentar, si Britania e Madhe dhe si Kryeministri ynë, kancelari është lider i cili mund të kontrollojë shumicën në parlament. Sistemi është shumë i ngjashëm me atë britanik: nuk ka kolegj elektoral të stilit amerikan, dhe nuk ka raund të dytë si në Francë.
Një nga ndryshimet kyçe është sistemi përfaqësues proporcional i Gjermanisë, gjë që e bën shumicën absolute të rrallë. Kjo do të thotë që lufta për të siguruar pushtetin nuk përfundon në natën e zgjedhjeve,por atëherë fillon puna e vështirë e formimit të një koalicioni.

Kush janë partitë dhe udhëheqësit kryesorë?

63 vjeçare, Merkel është “gruaja e fundit” e një brezi të udhëheqësve perëndimorë. Kur erdhi për herë të parë në pushtet, në vitin 2005, Tony Blair ishte kryeministër dhe George W Bush ishte presidenti amerikan.
Merkel ka drejtuar partinë e saj të qendrës së djathtë të Bashkimit Kristian Demokrat (CDU) në tre fitore të drejtpërdrejta zgjedhore dhe po kërkon një të katërtën. Një hollësi konfuze është se CDU nuk kandidon në terren në Bavari, por në vend të kësaj bën fushatë së bashku me partinë më konservatore binjake të saj, Unionin e krishterë social (CSU). Të dy partitë automatikisht shkojnë në koalicion së bashku, dhe çdo ulëse që CSU fiton llogaritet në radhët e znj. Merkel. Aktualisht po udhëheqin sondazhet në rreth 40 përqind.

Sfiduesi kryesor është Martin Schulz, ish-presidenti 61-vjeçar i Parlamentit Europian. Një ideolog i BE dhe kundërshtari i fortë i Brexit, z. Schulz u përshëndet si njeri që mund të merrte Merkel kur ai u bë kreu i Partisë Socialdemokrate të qendrës së majtë (SPD) në mars, por sfida e tij është zbehur që prej asaj kohe dhe partia është Votimi rreth 23 për qind.
CDU rivale dhe SPD janë aktualisht në koalicion së bashku, por po luftojnë kundër njëri-tjetrit në zgjedhje. Të dy thonë se nuk duan një përsëritje të “koalicionit të madh” aktual.

Alternativa kundër emigrantëve për partinë e Gjermanisë (AfD) është parë si kërcënimi kryesor për zonjës Merkel për pjesën më të madhe të vitit të kaluar. Por mbështetja për partinë ka rënë në sondazhe mes luftimeve dhe një sërë gërmadhash të profilit të lartë. Björn Höcke, një figurë e lartë partiake, shkaktoi zemërim në fillim të këtij viti, kur ai kërkoi që Gjermania të mos ndjehej fajtor për krimet e nazistëve. Pas kësaj. Frauke Petry, udhëheqësi popullor i partisë, u anashkalua në një grusht shteti të brendshëm më parë këtë vit dhe u zëvendësua nga dy kandidatë të përbashkët të kancelarit: Aleksandër Gauland, një figurë e përçarë nga e djathta ekstreme e partisë dhe më pak e njohur Alice Weidel. Mbështetja e partisë ka rënë në vetëm nëntë për qind në votime.

Partitë e tjera për të parë për të përfshirë Partinë Liberale Liberale Demokratike (FDP), të cilët ishin në koalicion me zonjën Merkel nga viti 2009 deri në 2013 dhe mendohet të mbeten partneri i saj i preferuar. Partia po bën diçka për një rikthim që kur humbet të gjitha vendet e saj në 2013, dhe aktualisht është rreth tetë për qind në votime.
Aktualisht, Partia e Majtë, një partner i mundshëm i koalicionit për Z. Schulz, po ashtu voton rreth tetë për qind, siç janë të Gjelbrit, të cilët mund të hyjnë në koalicion me njërën nga partitë kryesore.

Martin Schulz

 

A do të mbetet Angela Merkel si Kancelare?

Sondazhet me siguri tregojnë se ajo do të mbetet – por pas zgjedhjeve të Brexit dhe zgjedhjeve amerikane dhe britanike të gabuara, askush nuk po merr fitoren për të dhënë, më së paku zonja Merkel. Kjo tha se ajo ka bërë një rikthim të jashtëzakonshëm që kur mbështetja e saj u shkatërrua pas politikës së saj të diskutueshme “me dyer të hapura” të refugjatëve dy vjet më parë. Me vlerësimet e saj personale të miratuara prapa në nivele që zakonisht gëzohen vetëm nga “diktatorët afrikanë”, sipas fjalëve të revistës Spiegel.

 

Çfarë do të ndodhë nëse humbet?


Nëse znj Merkel humbet do të jetë fundi i një epoke, por Gjermania ndoshta do të vazhdojë më shumë si më parë. I vetmi njeri që ka një shans realist për ta rrahur atë, është Z. Schulz, sipas sondazheve dhe ndërkohë që dallojnë për çështje të caktuara, të dyja janë në të vërtetë shumë të ngjashme. Kreu i një prej instituteve kryesore të votimit të vendit e përshkroi z. Schulz si “Merkel me mjekër” më parë këtë vit.

 Në këtë kuptim, zgjedhjet gjermane janë shumë të ndryshme nga ato në Francë, ku gjiri midis z. Macron dhe anti-BE Marine Le Pen ishte shumë më i gjerë, ose në SHBA, ku zoti Trump premtoi të përmbysë pjesën më të madhe të trashëgimisë së paraardhësit të tij. Nëse ai nuk e ka bërë akoma këtë. Zonja Merkel dhe Z. Schulz janë shumë më afër në termat e temperamentit dhe politikës sesa zonja May dhe Jeremy Corbyn.

Ekstremet nuk kanë arritur të kalojnë në rrjedhën kryesore në Gjermani. Partia e Majtë, e cila kërkon një axhendë të së majtës, e ngjashme me z. Corbyn, mbetet një sondazh i partisë më të vogël se 10 përqind. AfD-ja e së djathtës ka ndikim edhe më të vogël, sepse të gjitha partitë e tjera kanë premtuar të mos hyjnë në koalicion me të, që do të thotë se rruga e vetme për pushtet do të ishte një shumicë shumë pak e mundshme – dhe është vetëm nëntë për qind.

 Në disa mënyra, kjo është një lloj e zgjedhjeje që është bërë e modës së vjetër, mes dy partive kryesore që luftojnë për të zënë vendin e qendrës. Z. Schulz dëshiron të shpenzojë më shumë në sigurimet shoqërore sesa zonja Merkel. Ajo dëshiron të shpenzojë më shumë në mbrojtje sesa ai. Por ata pajtohen për drejtimet tjera të përgjithshme për vendin. /Telegraph/
Be the first to comment

Leave a Reply