Kura e gjyshes për astmën, bronkitin, kollën dhe sëmundje të mushkërive
Kollitja është një impuls i trupit tonë, i shkaktuar nga nevoja për të mbajtur fytin dhe rrugët e frymëmarrjes të pastër. Ndonjëherë, sëmundje të tilla si astma, bronkiti, alergjia, pirja e duhanit dhe infeksione dhe çrregullime të mushkërive shpesh shkaktojnë kollitje, dhe për këtë kemi një ilaç shtëpiak që do t’ju ndihmojë. Për të përgatitur këtë ilaç në shtëpi duhet të merrni përbërësit e mëposhtëm:

– 1/2 Qepë e kuqe mesatare
-Sheqer 500gr
– 2 limona mesatare
-Ujë 6 gota ose ½ litër.
-Mjaltë 7 lugë

Për përgatitjen e tij duhet të ndiqni udhëzimet e mëposhtme:
-Hidhni sheqerin në një tigan të madh derisa të kthehet në të artë, duke trazuar vazhdimisht. Shtoni qepën dhe lëre për rreth 2 minuta. Pastaj shtoni gotat e ujit dhe lëre të valojë derisa të mbesi 1/3 e ujit të fillimit. Hiqeni nga zjarri dhe kur të ftohet shtoni lëngun e limonave së bashku me mjaltin dhe përziejeni shumë mirë. Është e rëndësishme që ta lini të pushojë për një ditë, në frigorifer, dhe pastaj vendoseni për përdorim në një enë qelqi me një kapak për ta ruajtur atë sa më mirë që të jetë e mundur. Përfitimet e këtij ilaç janë në përbërësin kryesor të tij, e cila është qepa e purpur, sepse ajo siguron vitamina C, kalium, kalcium, zink, fosfor, antioksidantë, anthocyanine dhe quercetin, të cilat ofrojnë shumë përfitime për shëndetin tonë në përgjithësi. Për të filluar përdorimin e këtij ilaçi, është e rëndësishme që të merrni dy lugë, një para çdo vakt dhe një tjetër kur mbaroni të ngrënën, ky ilaç mund të konsumohet derisa të ndjeheni se jeni përmirësuar. Kjo ilaç natyral mund të merret madje edhe nga fëmijët, vetëm se pjesët duhet të jenë më të vogla, do të jetë e mjaftueshme me një lugë çaji para dhe pas çdo vakti.
Be the first to comment

Leave a Reply