Mbipeshë, fryrje, lodhje? Ja metoda se si të shkarkoni ujin e tepërt nga trupi dhe të humbni 5 kg në 3 ditë
Disbalancimi i hormoneve gjatë ciklit menstrual, shtatzënisë apo menopauzës mund të shkaktojë një fryrje te gratë. Tashmë nuk është një sekret, sepse të gjitha ju vëreni se jeni më të ‘fryra’ disa ditë para ciklit menstrual. Sasisa e tepërt e kripës, sheqerit apo yndyrës nxisin akumulimin e ujit të tepërt në trup. Kjo shoqërohet më pas me pamjaftueshmëri të vitaminës B dhe proteinave.

Ushqimi i shpejtë dhe ato me shumë kripë ju bëjnë të ndjeheni shumë të fryrë në stomak. Poashtu, sasia e tepërt e ujit në trup mund të shkaktojë sëmundje të veshkave, kancer të mushkërive apo artrit. Majdanozi, një erëz shumë e njohur në kuzhinë, ka një fuqi “magjike”. Ai përdoret në sasi të vogla të kombinuara me ushqime dhe si rrjedhojë nuk arrin dot t’i eliminojë lëngjet e akumulura në trup. Është një përbërës i shkëlqyer kundër problemeve të veshkave dhe është poashtu një diuretik shumë i fortë. Mund të përdoren rrënjët dhe gjethet e tij për ilaç.

Për përgatitjen e kësaj recete duhet të hidhni 5 lugë majdanoz të grirë në një enë me 1 litër ujë të nxehtë. Ziejini për 20 minuta dhe më pas kullojeni çajin. Mund ta konsumoni të nxehtë ose të të ftohtë, varësisht preferencës tuaj. Pijeni gjatë ditës, por jo natën vonë sepse mund t’ju ‘detyrojë’ të shkoni në tualet shpesh. Kjo do të pastrojë trupin tuaj duke nxjerrë jashtë toksinat, bakteret dhe substancat e tjera të dëmshme.

Jo më shumë se një litër çaj në ditë, për 3 ditë rresht.
Be the first to comment

Leave a Reply