Mbreti saudit vizitë historike në Moskë
Mbreti Salman i Arabisë Saudite ka mbërritur për një vizitë të mërkurën në Moskë, vizita e parë një mbreti saudit. Ai do të takohet me presidentin rus Putin, ku do të diskutojë për tregtinë, ekonominë, investimet dhe konfliktet në Afrikën Veriore dhe në Lindjen e Mesme. Takimi është planifikuar të enjten.

 

Të dy udhëheqësit priten gjithashtu të diskutojnë bashkëpunimin e industrisë së mbrojtjes, sipas zëdhënësit të Kremlinit Dmitri Peskov.

Ai tha se Moska dhe Rijadi kanë “perspektiva të gjera” për bashkëpunimin, pasi potenciali i marrëdhënieve dypalëshe midis Rusisë dhe Arabisë Saudite është “shumë larg të qenit plotësisht i hapur”.

Të premten, mbreti saudit do të takohet me kryeministrin rus Dmitri Medvedev për të diskutuar disa çështje ekonomike, duke përfshirë projektet kryesore të infrastrukturës.

Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov beson se vizita e Mbretit do të bëhet “një ngjarje e rëndësishme në marrëdhëniet tona duke e çuar bashkëpunimin tonë në një nivel krejtësisht të ri”, tha ai të mërkurën për gazetën arabe Asharq Al-Awsat.

“Objektivi ynë i përbashkët është të rrisim qarkullimin tonë tregtar dhe të zgjerojmë komponentin e mallrave të saj”.

Diplomati rus beson gjithashtu se vizita e Mbretit Saudit në Moskë do të kontribuojë në zgjidhjen e konflikteve në Lindjen e Mesme.

Homologu i tij saudit, Adel Jubeir, tha se pret që pas vizitës, marrëdhëniet midis Rusisë dhe Arabisë Saudite do të lëvizin nga të mira në të shkëlqyera, siç raporton Interfax.

Riad dhe Moska po punojnë bashkërisht për zbatimin e marrëveshjeve të OPEC-Plus për të reduktuar prodhimin global të naftës.

OPEC dhe Rusia po udhëheqin përpjekjet për të stabilizuar çmimet e naftës së papërpunuar. Në maj, ata nënshkruan një marrëveshje për të mbuluar prodhimin e naftës deri në mars 2018 për shkak të rritjes së prodhimit nga Shtetet e Bashkuara. Megjithatë, ajo nuk i ndali çmimet e naftës nga ulja.

Të mërkurën, Putin tha se beson se marrëveshja për shkurtimet e naftës midis OPEC dhe vendeve jo-OPEC mund të zgjatet, në mënyrë që marrëveshja potencialisht të zgjatet përtej marsit 2018.
Be the first to comment

Leave a Reply