Me këto këshilla ju do ta keni shtëpinë tuaj super të pastër
Bëni një pastrues universal.

Kombinoni 4 lugë sodë buke dhe 1/4 gotë ujë të ngrohtë dhe e përdorni atë me një sfungjer.

Hiqni shenjat bojrave të ngjyrosjes.

Pasta e dhëmbëve do të fshijë njollat nga druri. Pastroni lehtë me një sfungjer të lagur të spërkatur me sodë buke.

Pastroni makinën pa përdrur fshesë me korent.

Një rulon ngjitës është një zgjidhje e mirëpritur, më pak e rëndë, dhe mund të përshtatet në vëndet ku fshesa me korent nuk mund të arrijë.

Zgidh një nyje në një gjerdan të nyjëtuar.
Lironi nyjën me pudër pluhur të foshnjeve dhe përdorni një kunj për ta tërhequr atë.

Zbutni peshqirët.
Lani peshqirët në ujin më të nxehtë të mundshëm dhe shtoni 1 filxhan amoniak dhe asgjë tjetër.

Ja si ti mbnai pastër për xhinset.
Jo çdo gjë që vishni mund ta lani pasi është veshur një herë. Ata duhet të vishen disa herë para se t’i pastroni (dhe të njëjtën gjë bëni për sutjenat).

Hiqni njollat nga dërrasa prerëse

Spërkatni me kripë ose sodë dërrasën. Pastaj fërkojeni me një gjysëm limoni.

Shndrit enët e bakrit me ketchup.

Porcelani i pastër me vodka.
Lagni një leckë të butë, të pastër me vodka pastaj kalojeni tek enët e bakrit.

Heqni njollat më të këqija të qilimit.
Tretni një lugë gjelle ilaç enësh të lëngshëm në dy gota me ujë të ngrohtë dhe fërkoni njollën me një leckë të pastër të bardhë të njomur me këtë përbërje. Përsëriteni derisa njollosja të zhduket nga qilimi. Pastaj kaloni një sfungjer me ujë të ftohtë, dhe thajeni me një leckë të pastër.
Be the first to comment

Leave a Reply