Morata: Po më “vritni” për 15 minuta lojë.
Sulmuesi, i cili ka ndërruar Real Madridin për Stamford Bridge këtë verë, thotë se çmimi i tij i çmimeve kërkon një presion të fortë mbi supet e tij .

Alvaro Morata beson se kritikët tashmë e “vrasin” atë në Chelsea, edhe pse sulmuesi pranon tag çmimin e tij fton shqyrtim shtesë.

Spanjolli bëri debutimin e tij si një zëvendësues i 74-të në përplasjen me Arsenalin në Wembley dhe humbi nga 12 oborre pasi pala e tij humbi 4-1 ndaj Gunners në xhirimin pas një barazimi 1-1.

Morata u bashkua me Real Madridin për një tarifë fillestare të raportuar prej £ 58million, kishte bërë vetëm dy paraqitje të Kupës së Kampionëve në Champions League përpara Chelseat para takimit të së dielës së kaluar pas një sagë të gjatë transferimi. 24-vjeçari thotë për shkak të çmimit të tij ai ka gjasa të përballet me kritika shtesë por thotë se kjo është diçka që e motivon atë të ketë sukses.

“Unë kam pasur vetëm dy ndeshje miqësore, 15 minuta zyrtarisht dhe një penalti të humbur, dhe ata po më vrasin mua, kështu që unë e di se çfarë duhet të bëjë”.

“Ky është çmimi që duhet të paguash për një transferim kaq të madhë, është diçka që më motivon dhe më bën të punoj më shumë çdo ditë, e di që dy herë më shumë njerëz po më shikojnë tani”.

“Ka qenë një verë e gjatë dhe e çuditshme, në të cilën unë kam dashur të marr vendime, nuk kam qenë i freskët dhe nuk mund të stërvitesha mirë, tani duhet të përshtatem me një ekip të ri me një trajnerë italian, i cili është shumë taktik, unë gëzohem që luaj nën urdhërat e tijë”.

Morata ka thënë më parë se ishte i motivuar të bashkohej me Chelsean në mënyrë që të punonte me Conte, i cili e nënshkroi atë për Juventus tre vjet më parë përpara se të nisej për të marrë kombëtaren e Italisë.

Sulmuesi pranon se ka qenë sfiduese për t’u përshtatur me kërkesat e menaxherit, të cilat, thotë ai, janë të ndryshme nga ato të çdo trajner me të cilin ai ka punuar në të kaluarën.

“Unë duhet ta kuptoj mirë Conten, ai më kërkon të kundërtën se çfarë më kanë kërkuar trajnerët e mi të mëparshëm. Do të luaj në pozita të ndryshme dhe në sisteme të ndryshme të lojë. Nuk mendoj se duhet të përshtatem me Premier Ligën, por më shumë me trajnerin tim të ri”.

“E dija që ai më donte mua dhe flisja shumë më të. Në një farë mënyre unë u ndjeva i zhgënjyer sepse ai më transferojë mua në Juventus dhe pastaj u largua”.

Morata, dy herë fitues i Ligës së Kampionëve me Madridin dhe një kampion lige në Spanjë dhe Itali, është i vendosur të shijojë sukses me Chelsea pasi ka marrë vendimin e vështirë për t’u larguar nga Santiago Bernabeu.

“Mendoj se duhet të largohesha nga Madridi,” shtoi ai. “Ishte një situatë e vështirë, por u largova nga një ekip që ishte shtëpia ime dhe që po fitojnë gjithçka për momentin. Por ishte një vendim personal, kishte të bënte me ambiciet sportive, nëse do të kishte qenë për shokët e ekipit tim do të kisha qëndruar, u largova sepse dua të arrijë në futbollë, të bëj gjëra të mëdha. skuadra më i mirë për ta bërë këtë është Chelsea”. /Goal/
Be the first to comment

Leave a Reply