Qyteti “fantazmë” në Itali, dekada pas tërmetit
Apice një qytetet qindravjeçar në rajonin e Benevetos është braktisur e lënë në rrënoja pas dy tërmetesh të fuqishme ku u shënuan edhe shumë viktima.

Lëkundjet e para që solli largimin e mijëra njerëzve shënon vitin 1962, e 18 vite më pas në nëntorin e vitit 1980 një tjetër tërmet i fuqishëm detyroi banorët e mbetur të zhvendosen përgjithmonë.

Në rrugët tërësisht të zbrazura mund të shihen shtëpitë e boshatisur, pjesa më e madhe e tyre në rrënoja dhe shumë sende personale si televizorë edhe makina të lëna në harresë.
Be the first to comment

Leave a Reply