Shenjat dhe simptomat e arterieve të bllokuara, kujdesi dhe trajtimi nëse jeni i rrezikuar
Ne rekomandojmë që pas leximit të këtij artikulli të shkoni të mjeku nëse keni problemet e përmendura. Kjo nuk është një gjë që mund të pres, qarkullimi i dobët do të thotë që jeni në gjendje të keqe shëndetësore dhe duhet të shkoni të mjeku. Kjo mund të nënkuptojë çdo gjë që varion nga presioni i ulët i gjakut tek problemet e zemrës ndaj diabetit.

Cilat janë disa gjëra të tjera që mund të shkaktojnë qarkullim të keq?

Pirja e duhanit
Qëndrimi ulur për shumë kohë
Ushqimi i shpejtë, shumë fast food
Obeziteti

Pse është i rëndësishëm qarkullimi i mirë i gjakut?
Çdo organ i trupit varet nga gjaku që rrjedh për të marrë ushqyesit jetësorë që nevojiten për të funksionuar. Edhe nëse e ngadalësojmë këtë proces, mund të dëmtojmë organe të rëndësishme si truri dhe zemra.

Të lodhur kronikisht? Dhimbje në këmbët tuaja?
Kjo mund të jetë shenja që keni sëmundje të arteries periferike. Këtu është pjesa e frikshme, shpesh mjekët nuk e zbulojnë sëmundjen e arteries periferike (PAD), sepse simptomat duken si shumë çështje të tjera shëndetësore. Dhe kujdes, PAD mund të jetë shumë serioze, kështu që marrni situatën në duart tuaja për të ndihmuar mjekun me saktësi të parë problemin. Pra, çfarë është saktësisht PAD?

Kjo ndodh kur formohen pllaka në arteriet, një gjendje e njohur si ateroskleroza. Gjatë viteve, kjo pllakë mund të ngurtësohet dhe të ngushtojë arteriet, duke ngadalësuar qarkullimin në trupin tuaj. PAD normalisht ndikon në arteriet në këmbë.

Simptomat:

Dhimbje këmbësh
Mpirje në këmbë
Shërimi i ngadaltë
Humbja e qimeve në këmbë
Lëkurë me shkëlqim

Mbani në mend se asnjë nga simptomat e mësipërme nuk mund të ndodhë ose të jetë aq i dukshëm, prandaj është më mirë të keni vëmendjen ndaj masave parandaluese.

Parandalimi dhe trajtimi- Këtu janë 3 sugjerimet tona kryesore:

Rritja e aktivitetit fizik
Ushqimi me një diete të bazuar në bimë
Ndërprerja e pirjes së duhanit dhe alkoolit
Hani më shumë xhenxhefil dhe hudhër.

Vitamina E është veçanërisht e mirë për qarkullimin, kështu që duhet të konsumoni fruta të thata si bajamet, arra braziliane dhe fara luledielli. Gjithashtu, ju nuk mund të gaboni me marrjen e më shumë antioksidantë të vitaminave C, D dhe E, beta-karoten dhe selen. Duhet të hani fruta dhe perime organike
Be the first to comment

Leave a Reply