Shenjat që ju nuk jeni duke pirë ujë aq sa duhet
Stinët e verës po bëhen çdo herë më të nxehta me temperatura të larta të rekordeve dhe mediat e lajmeve po fillojnë të tingëllojnë si një rekord i prishur – përsëri dhe përsëri, por ne jemi të kujdesshëm për të mbajtur veten të hidratuar mirë duke pirë shumë ujë. Por është një mesazh i rëndësishëm – jo vetëm gjatë valës së nxehtësisë, por edhe gjatë gjithë vitit, sepse uji shërben shumë për funksione kritike në trup.
Unë jam i sigurt që do të pajtoheni se nuk ka asgjë më freskuese sesa një gotë me ujë të ftohtë. Përkundër kësaj, shumica prej nesh nuk pijnë ujë të mjaftueshëm në baza ditore. Duke privuar veten nga burimi më i natyrshëm në botë, ne vazhdimisht po dëmtojmë trupin tonë.
Nëse keni ndonjë nga këto, mund të përmirësoni gjendjen tuaj me një gotë freskuese uji.
1. Goja juaj është e thatë
2. Lëkura juaj është e thatë
3. Ju jeni tepër të etur
4. Sytë tuaj janë të thatë
5. Ju përjetoni dhimbje të përbashkët
6. Uljet e muskujve tuaj zvogëlohen
7. Ju qëndroni të sëmurë më gjatë
8. Ju ndiheni të lodhur dhe letargjik
9. Ju përjetoni urinë
10. Ju përjetoni probleme të tretjes
11. Ju përjetoni kapsllëk
12. Ju përjetoni urinim të reduktuar
13. Ju përjetoni plakjen e parakohshme
14. Ju po e lexoni këtë e keni marrë një gotë ujë tani
Të gjitha pijet llogariten, duke përfshirë pije të nxehtë si çaj dhe kafe, por uji, qumështi dhe lëngjet frutore janë më të shëndetshmet. Është mirë të shmangësh pije alkoolike.
Gjithashtu, përpiquni të shmangni pije me sheqer, të butë dhe me gaz, të cilat mund të jenë të larta në sheqerna të shtuara. Këto mund të jenë të larta në kalori dhe të këqija për dhëmbët.
Be the first to comment

Leave a Reply