Shëroni puçrrat VETEM me një domate
Puçrra mund të jetë një mallkim i vërtetë për disa njerëz. Për fat të mirë, shumica e njerëzve nuk kanë shumë probleme pas pubertetit, por ka të tjerë që merren me të gjithë jetën e tyre.

Ka produkte të panumërta që premtojnë për të luftuar këtë gjendje të shëmtuar dhe disi të dhimbshme të lëkurës. Por janë shumë të shtrenjta dhe përmbajnë kimikate të ashpra. Ka një ilaç natyror që mund të rritet në kopshtin tuaj: domate të freskëta!

Domatja mund të ndihmojnë të zhdukni puçrra në fytyrë dhe madje të heqin njollat e akneve. Sekreti është në përbërjen e saj, ajo ka vitaminave A, C, E dhe B6, të cilat hapin poret tuaja dhe ushqejnë lëkurën tuaj.

Aciditeti i domateve ndihmon në neutralizimin e vlerës së pH të lëkurës dhe zvogëlon probabilitetin e shpërthimit të puçrrave. Thjesht duke marrë një domate të freskët, të prerë në mes bëni nje trajtim të shpejtë. Masazhoni me lëngun e dy gjysmave zonat e prekura dhe lani zonën me ujë të ngrohtë më pas. Kjo metodë është e mrekullueshme dhe nëse keni më shumë kohë, ju mund të bëni një maskë efektive të domates.

Hiqni lëkurën dhe farat bashkë me tulin e domates bëjeni si pastë dhe lëreni për një orë. Nëse e përdorni këtë maskë rregullisht, së shpejti do të shihni përmirësime të konsiderueshme
Be the first to comment

Leave a Reply