Si të mbrojmë flokët nga të ftohtit?
Temperaturat e ulëta të ajrit mund të thajnë lëkurën dhe flokët. Për të mbrojtur flokët tuaj, është e nevojshme për të rritur kujdesin gjatë muajve të dimrit.

Këtu janë katër mënyra të thjeshta për të bërë flokët tuaj duken të bukur dhe të ushqyer gjatë gjithë vitit, transmeton KosovaPress. Rritja e lagështisë së flokëve

Për flokët e pastër, është e nevojshme të balanconi lagështirën në strukturën e flokëve. Kjo do të parandalojë një lakim të tyre. Gjatë muajve të dimrit është e preferuar të shmangni ngjyrën e flokëve. Gjithashtu, zgjidhni shampon për flokë të thatë dhe të dëmtuar, në vend që të përdorni një rigjenerues, përdorni maska që depërtojnë thellë në strukturën e flokëve. Provoni rigjenerues hidratues për flokët e thatë dhe të thatë!

Ndaloni elektricitetin statik

Prodhimet me aminoacide të grurit i bëjnë flokët të mëndafshtë. Pas larjes, mos i fërkoni flokët me një peshqir, pasi fërkimi do të shkaktojë elektricitet statik. Në këtë mënyrë, pa nevojë i dëmtoni flokët tuaj.

Mbani kapele

Meqenëse ajri i ftohtë mund të thajë flokët, është mirë ta mbrosh atë me një kapele.

Mos iu shmangni prerjes së flokëve

Ajri i thatë mund të prishë majën e flokut dhe kjo do ta bëjë atë të papërmbajtur. Trajtoni flokët tuaj çdo dy muaj dhe largoni pjesët e dëmtuara të flokëve.
Be the first to comment

Leave a Reply