Si të shpëtojmë dhe të parandalojmë infeksionet vaginale! Te gjitha femrat duhet ta lexojne
Pothuajse te gjitha femrat e kane provuar infeksionin vaginal. Përafërsisht 3 në 4 gra, ose 75 përqind e popullsisë femra, kane nje kruajtje të pakëndshme dhe ndjesi djegieje në zonën më të ndjeshme të trupit të tyre të paktën një herë në jetën e tyre. Pavarësisht se si jane krijaur ato mund të trajtohen, shumë gra vuajnë pa pushim.

Fatmirësisht, ka mënyra jo vetëm që ti heqin qafe ato por edhe per ti parandaluar.

Simptomat më të zakonshme të një infeksioni vaginal janë:
Acarim vaginal
Kruarje vaginale / djegie
Shkarkim i pazakonshëm sekrecionesh

Ka shumë arsye për një çekuilibër, duke përfshirë:

Shtatezanine
Kur jeni shtatzënë, nivelet e estrogjenit në trupin tuaj rriten. Ky ndryshim në nivelet e hormoneve në trupin tuaj mund të ndryshojë ekuilibrin e baktereve duke cuar ne infeksion.

Kontraceptivët orale
Pilulat e kontrollit të lindjeve të dozës së lartë të estrogjenit ose terapitë hormonale do të rrisin sasinë e estrogjenit që qarkullon në trupin tuaj, gjë që mund të ndikojë në balancën e baktereve në zonën tuaj riprodhuese.

Perdorimi i antibiotikeve
Antibiotikët jo vetëm që luftojne bakteret e keqia që shkaktojne infeksion, por gjithashtu luftojne dhe bakteret e mira që mbajne te shendetshme vaginen tuaj. Diabeti i pakontrolluar ose nivelet e larta te sheqerit ne gjak.

Grate me diabet të pakontrolluar janë në një rrezik shumë më të lartë të infeksioneve vaginale se sa ata që kanë rregulluar siç duhet rregullimin e sheqerit në gjak.

Sistemi imunitar i dobet
Gratë që kanë një sistem imunitar të dëmtuar janë në një rrezik më të madh për zhvillimin e infeksioneve.. Kjo më së shpeshti shihet tek ata me HIV ose që janë në nje terapi.

Opsionet tradicionale të trajtimit

Kremra dhe tableta antifungale: Këto regjime të trajtimit mund të jenë një, tre, ose shtatë ditë. Më të zakonshmet nga këto përfshijnë Gynazole-1, Gyne-Lotrimin, Monistat 3 dhe Terazol 3.

Efektet anësore: Djegia e lehtë ose kruajtja gjatë aplikimit.

Terapia vaginale e gjatë: Për infeksione më të rënda, mundësitë e trajtimeve më të gjata janë të disponueshme. M

Fatmirësisht, ka disa mënyra natyrore që ju mund të trajtoni dhe parandaloni infeksionet te perseriten.
Ushqimet qe duhet te shmangni ose te minimizoni:

Ushqime të përpunuara
Alkool
Produktet e qumështit
Ëmbëlsirat, ushqime dhe pije me sasi te larte sheqeri.

Nëse jeni në procesin e pastrimit të një infeksioni, ju duhet të shmangni përkohësisht perimet madje edhe frutat. Në përgjithësi, duhet të përqendroheni ne konsumimin e proteinave, yndyrnave të shëndetshme dhe të pini shumë ujë të pastër dhe të filtruar.

Përfshini probiotikët
Probiotikët janë baktere të dobishme për zonën tuaj të zorrëve dhe të vaginës që ndihmojnë në ribalancimin e mikrobiotikeve të atyre zonave. Përfshini ushqime të fermentuara në dietën tuaj të përditshme.

Kontrolloni për alergji
Shumë produkte kimike mund të shkaktojnë acarim dhe të ndikojnë në shtimin e baktereve në zonën vaginale.Nëse keni ndonjë alergji të panjohur, mund të keni gjithashtu vështirësi në ruajtjen e balancuar të baktereve.

Artikujt që mund të shkaktojnë acarim përfshijnë:

Tampona
Prezervativë
Vajra
Disa sapune dhe produkte të tjera higjienike
Shmangni përdorimin e të gjitha produkteve që kanë përbërës kimikë, si aromë dhe ngjyra.

Pastrimi i duhur
Bakteret lulëzojnë në kushtet kur nuk eshte treguar kujdesi i duhur ne zonen vaginale. Fatmirësisht, vagina juaj është si një furrë vetë-pastrimi: Nuk ka nevojë për shumë ndihmë të jashtme.
Pastrimi dhe kujdesi i duhur duhet të përfshijë:

Larja e zonës suaj vaginale me ujë të ngrohtë .Nëse dëshironi të përdorni sapun për atë zonë, zgjidhni një sapun natyral dhe te bute.
Thani zonën mirë me një peshqir të pastër pas dushit. Bakteret lulëzojnë në mjedise të ngrohtë, me lagështi, kështu që mbajtja e zonës së thatë është jashtëzakonisht e rëndësishme për parandalimin e mbipopullimit te tyre.
Mos përdorni një dush vaginal. Siç është përmendur tashmë, vagina juaj nuk ka nevojë për ndihmë për t’u pastruar, e bën atë vetë. Dushi prish balancen e baktereve dhe majave të pranishme në vaginën tuaj dhe më shpejt do të shkaktojë një infeksion maja sesa do ta parandalojë atë.
Fshijeni nga para në prapa (vagina në anus) kur përdorni banjë për të parandaluar përhapjen e mikrobeve dhe baktereve të këqija.

Vishni rrobat e duhura
Perdorimi i rrobave te pastra dhe te buta prej pambuku organik do të lejojë rrjedhjen e duhur të ajrit në zonë dhe do të parandalojë kushtet e favorshme për rritjen e baktereve te keqia.
Be the first to comment

Leave a Reply