Strategjia për reforma: PSP të bëhet pjesë e Prokurorisë Themelore
Prokuroria Publike Speciale (PSP) do të jetë pjesë e Prokurorisë Themelore Publike (PTHP) dhe do të merr më shumë kompetenca nëse miratohet strategjia për reforma në sistemin gjyqësor.

Sipas draft-versionit prokurorja Katica Janeva do të vazhdojë të punpjë me materialet e përgjuara në kuadër të PTHP-së, ndërsa përveç kësaj do të merr edhe lëndët me korrupsion të lartë, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Por, për t’u miratuar këto ndryshime ligjore është e nevojshme vota e dy të tretave të deputetëve në Kuvend. Kjo do të thotë se për këto ndryshime duhet edhe mbështetja e deputetëve të OBRM-PDUKM-së./Telegrafi/
Be the first to comment

Leave a Reply