Trump Korejës së Veriut : Duhet të jeni shumë, shumë të shqetsuar
Presidenti Donald Trump ka paralajmëruar Korenë e Veriut se duhet të jetë “shumë, shumë e friguar” nëse bën diçka ndaj SHBA-së.

Ai tha se regjimi do të ishte në telashe “sikur pak kombe kanë qenë ndonjëherë” nëse nuk “marrin aktin e tyre së bashku”.

Komentet e tij erdhën pasi Pyongyang njoftoi se kishte një plan për të lansuar katër raketa pranë territorit të Shteteve të Bashkuara në Guam.

Tensionet mes dy vendeve janë përshkallëzuar në javët e fundit pasi Koreja e Veriut testoi dy raketa balistike ndërkontinentale në korrik.

OKB kohët e fundit ka miratuar sanksione të mëtejshme ekonomike kundër Phenianit si rezultat i programit të saj të armëve bërthamore.

Duke folur të enjten në klubin e tij të golfit në Bedminster të Nju Xhersit, Trump gjithashtu ofroi një degë të ullirit, duke thënë se SHBA gjithmonë do të konsideronin negociatat.

Presidenti republikan tha se deklaratat e tij nuk kishin qenë mjaft të ashpra ndaj Phenianit, pavarësisht kërcënimit të tij këtë javë që të binte shi “zjarri dhe tërbimi” mbi regjimin.

Pyongyang më parë hodhi poshtë paralajmërimet e tmerrshme të presidentit amerikan si “absurditet”.

Por zoti Trump goditi një ton sfidues të enjten, duke thënë: “Është koha që dikush u ngrit për popullin e vendit tonë”.


Z. Trump kërcënoi kundër administratave të mëparshme amerikane për të qenë tepër të dobët në Korenë e Veriut, duke shtuar se ndjekja e saj ndaj armëve bërthamore ishte një “tragjedi”.

Ai gjithashtu e anashkaloi Kinën, duke thënë se ata mund të bëjnë “shumë më tepër” për të ndërhyrë në gadishullin Korean.

Kur u pyetën nëse ekziston mundësia e një sulmi parandalues kundër Phenianit, zoti Trump tha: “Nuk flasim për këtë, nuk bëj kurrë”.

Por ai tha: “Unë do t’ju them këtë, nëse Koreja e Veriut bën ndonjë gjë në aspektin e madje edhe të menduarit për sulmin e kujtdo që ne e duam ose ne përfaqësojmë ose aleatët tanë ose ne mund të jenë shumë, shumë nervozë.

 

“Unë do t’ju them pse … sepse gjërat do të ndodhin me ta ashtu si ata kurrë nuk mendonin të jetë e mundur”.

Ai shtoi: “Unë do t’ju them këtë, Korenë e Veriut më mirë të marrë aktin e tyre së bashku ose ata do të jenë në telashe si disa kombe kanë qenë ndonjëherë në telashe në këtë botë.”

Koreja e Veriut tha të mërkurën se kishte planifikuar të lëshonte raketa mes-deri-gjatë në drejtim të Guam, ku bazohen bombarduesit strategjikë amerikanë.

Megjithatë, nuk ka patur asnjë shenjë se asnjë sulm ndaj ishullit të Paqësorit nga Koreja e Veriut është e afërt.
Në një mesazh për publikun, guvernatori i Guam Eddie Baza Calvo tha se aktualisht nuk kishte “kërcënim” për territorin e SHBA dhe arkipelagun e Marianas, por ishte “e përgatitur për çdo eventualitet”. /BBC/
Be the first to comment

Leave a Reply