Ushqimet që të mbrojnë nga gripi dhe e ftohura
Tashmë që stina e vjeshtës ka trokitur dhe temperaturat po vijojnë të bien sistemi ynë imunitar bëhet më i prekshëm nga virozat e stinës. Studimet e bëra nga dietologët kanë treguar efektet pozitive të bimëve dhe ushqimeve në shëndetin tonë, si stimulues të sistemit imunitar, por edhe të efektshme kundër gripit dhe të ftohurit.

Dietologu David Grotto, nga Chikago, në botimin e tij më të fundit ka përmbledhur 101 ushqime të dobishme për shëndetin. Ndërkohë më poshtë, do ju rekomandojmë10 produkte dhe ushqime të cilat janë të njohura për efektet e tyre kundër gripit.

1. Hudhra
Pavarësisht aromës së keqe hudhra është shumë e shëndetshme për organizmin, pasi ajo përmban fitokimikate të cilat vrasin bakteret, thithin kolesterolin dhe luftojnë kancerin.

2. Kërpudhat
Kërpudhat, përmbajnë beta-glukanë, të cilat mund të përforcojnë aftësinë tuaj për të luftuar gripin dhe të ftohurin. Sipas studimeve të bëra ka rezultuar se kërpudhat forcojnë sistemin mbrojtës dhe shkatërrojnë qelizat të cilat shkatojnë sëmundje.

3. Çaji
Në të vërtetë çaji është i njohur nga të gjithë, për efektet e tij kundër gripit dhe të ftohurit, pasi ai është i pasur në kalori. Çaji përmban polifenole, të cilat antioksidantë mbrojtës. E rëndësishme është të njihet mënyra dhe masa e duhur për përgatitjen e tij, për të marrë rezultatin e dëshiruar.

4. Tërshëra
Tërshëra është e pasur në fibra, ajo përmban vitaminat E dhe B, si dhe një numër mineralesh dhe beta-glukanesh, të cilat forcojnë sistemin imunitar të njeriut.

5. Manaferra
Për ekspertët e Mjekisë Popullore ky frut është i pasur me vitamina dhe mineralet bazë për organizmin e njeriut. Manaferrat bëjnë të mundur uljen e kolesterolit në trup si dhe kontrollon nivelin e yndyrnave në gjak. Ky fryt lufton gripin dhe të ftohurit.

6. Lakra
Jo pak por 22 kalori mund të përftojë gjithsecili nga ne nëse konsumon qoftë edhe 30 gramë lakër të gatuar. Lakra përmban përbërës të cilët stimulojnë prodhimin e enzimave në organizëm, të cilat realizojnë reduktojnë simptomat gripale.

7. Mjalti
Mjalti ka aftësi kuruese për vetë vitaminën B që përmban. Mjalti përmban veti dizinfektuese për plagë, gërvishtje të lëkurës dhe triumfon mbi 7 lloje të ndryshme bakteresh. Përveç shërimit të jashtëm mjalti ka dhe veti kuruese të brendshme, si në qetësimin e stomakut. Kështu do ishte e rekomandueshme 2 lugë çaji mjaltë në ditë.

8. Proteina e hirrës
Proteina e hirrës është një zinxhir aminoacidesh, e cila ndihmon në përtëritjen e muskujve dhe zhvillimin, që quhet themelimi i Çikagos, bazuar në dietologun David Grotto. Studimet kanë treguar gjithashtu, që ato mund të risin sistemin imunitar, neutralizojnë efektet rrënjësore.

9. Elbi
Një tjetër burim i fibrave dhe beta-glukozëve, elbi ka treguar që përmirëson imunitetin, aq mirë sa kolesteroli i ulët. Antioksiduesit që janë gjetur tek elbi, gjithashtu, mbrojnë qelizat nga dëmtimi, thotë David Grotto, autori i “101 ushqimeve që mund të shpëtojnë jetën tuaj”. Elbi mund të shtohet lehtësisht tek supërat, mishi i zier, dhe sallatat.

10. Patatja e ëmbël
Patatet e ëmbla janë plot me fibra dhe imunizojnë sistemin, rrisin betakarotinën, thotë dietologu, David Grotto. Shikoni për patate me lëkurë të errët, të cilat përmbajnë një sasi të madhe betakarotine http://www.albeu.com/lifestyle/ushqimet-qe-te-mbrojne-nga-gripi-dhe-e-ftohura/360547/
Be the first to comment

Leave a Reply